1920’li Yıllar Modası ve FLAPPER Kızları!


 

 

10 Kasım ruhundan ve Atamızın devrimleriyle modernleşen Türk kadınından feyz alarak bugün biraz geçmişe yol alacağız.Kıyafet devriminin ülkemizde de başladığı 20 li yılların etkilerini 2012 bahar modasında bolca gördükten sonra bu paylaşım kaçınılmaz oldu.

20’li yılların modasında Flapper kızları başrolde.Flapper ” serbest davranışlı genç kadın ” olarak tanımlanıyor ve bu yılların moda akımının ismi haline geliyor. Düşük bel elbiseler, çocuksu siluetler, uzun kolyeler,şapkalar,püsküller,inci kolyeler, pastel renkler ve kısa kesilmiş düz ve özellikle dalgalı saçlar flapper tarzının temel taşları.Kısaca kadın şıklaşmaya başlarken rahatlığını da ön plana çıkarıyor.O dönem içim koseden kurtulmak bayağı bir rahatlık sağlamış olsa gerek!

 

2012 bahar koleksiyonlarında Ralph Lauren,Tory Burch,Gucci  defilelerinde 20 li yılların etkilerini hem aksesuar hem kıyafetlerde bolca gördük.Roberto Cavalli defilesinin de yarısı 20 li yıllar modasını yansıtıyordu.

 

Gucci 2012 Bahar Koleksiyou Defilesi

 

Raplh Lauren 2012 Bahar Kolesiyonu Defilesi

 

Tory Burch 2012 Bahar

 

20’lerin özellikle saç modasını dünyaca ünlü yıldızlar da sık sık kullanıyorlar,galeri de bolca fotoğraf mevcut.Bu arada Vogue ‘dan 20 li yıllarla ilgili bir alıntıyı paylaşmakta fayda var..

Vogue 1920’leri şöyle açıklıyordu:”kısa etekler,kısa bluzlar ve hatta kısa isimler çağındayız.Birisine ismini sorduğunuzda,size onun kısaltılmış şekliyle cevap verirse bunun ne etkisi olur ki?” Düz hatlar,kısa saçlar,düz göğüsler ve erkeksi vücutlar bu çöküş on yılının göze çarpan işaretiydi.Kadınlar kol düğmeleri takmaya başlayıp uzun sigara ağızlıklarını havaya savurmaktaydıar,ama yine de kollarını açık bırakmak konusunda hala tereddütteydiler.1920 yılının Aralık ayına gelindiğinde ise, kadın bir dönüşüm geçirmiş ve tepeden tırnağa bir vamp kadın haline gelmişti.Artık moda,kumaş ve renk, uzunluk ve şekil gibi temel bileşenlerle ilgili olduğu kadar hal ve tutumla da ilgiliydi.Rahatça oturup kalkmak kadınla için bir yenilikti.Basitlik modern bir konsepti ve modayı etkisi altına almıştı.Kolayca insanın üzerine geçirebildiği kıyafetler vardı artık.Kadın tasarımcı konsepti şimdiden sağlam bir şekilde yerleşmişti.Coco Chanel 1910’larda jarse ve özel olarak dokunmuş bir trikoyu kullanma tarzıyla hayranlık uyandırmıştı,1920’lere gelindiğinde ise hak ettiği yere geldi.
Şık aksesuarlar kullanılıyordu.Yellenmek için tüylü yalpezeler,sıra sıra bilezikler,inci kolyeler..Ve akşamları eşarp takmak yeni bir alışkanlıktı.
Kadınlar erkek kıyafetlerini benimsemekle kalmadılar,onların alanlarını aktif olarak işgal etmeye de başladılar.1923’te moda dalgalı kısa saça dönüştü.
Yeni moda kadın “Tuttuğunu koparan kız ” idi.Bilim adamları bu karakterin standart bir vampirle standart bir elektirik süpürgesinin karışımından oluşan bir melez olduğunu söylüyorlardı.
Chanel Londra’daki ilk mağazasını Kasım 1927’de açtı ve Vogue ona büyük övgüler yağdırdı.

 

 

Drew Barrymore flapper tarzı ile çok hoş..

Bu görüntüleri üç gün öncesinden hatırlayacaksınız,Gucci’nin 20 li yılları vurgulayan 2012 koleksiyonundan giyinmiş pişticiler:)

 

 

VE GALERİNIN DEVAMI…Bu flapper saç olayına bir gün ayrı bir post açacağım…

 

 Lütfen Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s